Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień oraz HIV / AIDS
ZNAJDŹ NA STRONIE
Brak galerii
"Motywowanie bez oporu..." szkolenie dla kuratorów społecznych
Redakcja: Karolina Liegman-Boniecka
Dodany: 18.04.2016, wyświetleń: 576
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika
Szkolenie "Motywowanie bez oporu..."

 

W Ośrodku Szkoleniowym Caritas Toruniu, w dniach 14-15 kwietnia odbyło się szkolenie „Motywowanie bez oporu. Jak motywować do zmiany szkodliwych zachowań osoby, które nie chcą się zmienić".

 

Motywowanie do zmiany szkodliwych zachowań jest podstawowym zadaniem osób pracujących w systemie opieki zdrowotnej, w pomocy społecznej czy w wymiarze sprawiedliwości. Klienci często przejawiają małe zainteresowanie zmianą swoich zachowań. Wśród osób pomagających mają opinię trudnych, opornych, słabo współpracujących.

 

Metoda Dialogu Motywującego Rollnicka i Millera jest efektywnym sposobem pracy z osobami nieświadomymi swoich problemów lub niegotowymi do podjęcia zobowiązania do zmiany. Metoda ta opierająca się na uznaniu podmiotowości i autonomii klienta pomaga mu w niekonfrontacyjny, bezpieczny sposób zobaczyć rozbieżność między jego wartościami, celami, dążeniami - a zachowaniami, które prezentuje. Pomaga mu zwiększyć świadomość problemu i przekroczyć ambiwalencję w podejmowaniu decyzji o zmianie.

 

Skuteczność szkolenia oparta była na skoncentrowaniu się świadomości postaw, zdobyciu umiejętności i pogłębieniu wiedzy uczestników.

 

Szkolenie poprowadziła Pani Jagoda Fudała, terapeuta motywujący. Zwolenniczka metody Dialogu Motywującego jako sposobu efektywnego motywowania do zmiany szkodliwych zachowań osób, które nie chcą się zmienić. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej.

 

W szkoleniu uczestniczyło 19 kuratorów społecznych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Warsztaty organizowane były przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Opracowanie:
Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz HIV/AIDS
w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ