Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień oraz HIV / AIDS
ZNAJDŹ NA STRONIE
Brak galerii
Warsztaty filmowe KRĘCĘ FILMY A NIE JOINTY
Redakcja: Karolina Liegman-Boniecka
Dodany: 5.10.2011, wyświetleń: 1543
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika

 

Ostatni weekend września był wyjątkowy dla I edycji programu „Sztuka wyboru", ponieważ w Toruniu odbyły się po raz pierwszy warsztaty filmowe w ramach konkursu „Kręcę filmy a nie jointy". Do Torunia przyjechało w sumie 15 zakwalifikowanych grup ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego.


Zeszłopiątkowe popołudnie, sobota i niedziela upłynęły dla naszych uczestników pod znakiem wykładów, dyskusji oraz ciężkiej pracy warsztatowej z zakresu sztuki filmowej, a opiekunowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tworzenia konspektów lekcji profilaktycznych.

 

Uczestnicy zostali powitani przez organizatorów w sali kinowej Fundacji Tumult. Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż warsztaty rozpoczął seans filmu „Sala samobójców". Gwiazdą wieczoru był reżyser animacji Adam Torczyński, który przygotował prezentację pt. „Sala samobójców - jak to się robi?". Udanym sposobem na integrację okazała się debata, która odbyła się po projekcji filmu. Gorąca dyskusja pokazała potencjał uczestników i była doskonałym wstępem do problematyki uzależnień. Atrakcją debaty był czynny udział zarówno policjantów, jak i specjalistów z dziedziny filmu oraz Dyrektora Festiwalu Plus Camerimage, Marka Żydowicza.

 

Drugi dzień warsztatów upłynął pod znakiempraktycznych wykładów. Każda grupa uczestników wzięła udział w czterech blokach szkoleń. Zakres działań profilaktycznych wśród młodzieży omówiła Elżbieta Brzozowska, profilaktyk z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, a metodyk Iwona Rostankowska przygotowała prezentację z zakresu metodyki i dydaktyki pt. „Zastosowanie filmu o tematyce profilaktycznej podczas lekcji". Największym zainteresowaniem cieszyły się wykłady filmowe. Znany reżyser i scenarzysta Michał Dudziewicz opowiadał o scenopisarstwie, a operator, Paweł Dyllus, wprowadził młodych filmowców w podstawy realizacji obrazu filmowego.

 

 Niedziela była ciężkim dniem pracy nad autorskim projektem, który uczestnicy tworzyli pod czujnym okiem znanych operatorów filmowych. Piękna pogoda i atmosfera Torunia sprzyjała plenerowym warsztatom, które poprowadzili Michał Zieliński, Feliks Novikov, Marcin Sauter, Ziemowit Jaworski oraz Marceli Gawryś. Warsztaty filmowe mają profesjonalnie przygotować uczestników konkursu do nakręcenia materiału filmowego o charakterze prewencyjnym oraz opracowania konspektu lekcji. Pracę konkursową grupy będą składać do 2 listopada 2011 r.

 

W dniach 7-9 października odbędzie się druga tura warsztatów dla uczniów z pozostałych szkół zakwalifikowanych do konkursu.

 

 

 

Źródło: www.sztukawyboru.pl

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ