Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień oraz HIV / AIDS
ZNAJDŹ NA STRONIE
Brak galerii
Nie kliknij w przestępstwo - III edycja "Sztuki Wyboru"
Redakcja: Karolina Liegman-Boniecka
Dodany: 20.11.2014, wyświetleń: 991
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika
http://www.sztukawyboru.pl/

18 listopada w Bydgoszczy w ramach festiwalu Camerimage odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję adresowanego do młodych ludzi programu edukacyjno-profilaktycznego "Sztuka wyboru". Hasło konkursowe brzmiało tym razem "Nie kliknij w przestępstwo".

 

Program "Sztuka wyboru" jest realizowany wspólnie przez Urząd Marszałkowski, Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy oraz Fundację Tumult. Ideą jest zaangażowanie młodzieży w projekty dotyczące profilaktyki społecznej, środkiem konkursy na najciekawszy krótki film i najlepszą grafikę na koszulki.

W tym roku w konkursie filmowym wzięły udział ekipy z dwudziestu czterech placówek oświatowych w całym regionie, z których nadesłano 25 filmów konkursowych wraz z konspektami lekcji na których były lub będą prezentowane. Do konkursu graficznego przystąpiło 119 uczniów ze szkół województwa kujawsko-pomorskiego. Jury wyłoniło laureatów złotych, srebrnych i brązowych kamer w dwóch kategoriach: film i grafika. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się podczas gali w bydgoskim Multikinie.

 

Lista laureatów tutaj.


„Sztuka wyboru" to realizowany od 2011 roku wieloletni program profilaktyki społecznej, którego celem jest ograniczanie negatywnych zjawisk występujących w środowiskach młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz niwelowanie ich skutków. Pierwsza edycja programu była ukierunkowana na przeciwdziałanie narkomanii (Kręcę filmy, nie jointy!). Druga edycja (Druga edycja programu „Sztuka wyboru") dotyczyła profilaktyki zachowań agresywnych. Trzecia, tegoroczna edycja, zatytułowana „Nie kliknij w przestępstwo", została poświęcona problemowi uzależnienia od komputera i internetu.

 

Program obejmuje:

coroczną organizację konkursu na najlepszy krótki materiał filmowy dotyczący problematyki stanowiącej temat przewodni projektu w danym roku wraz z konspektem 45-minutowej lekcji, przygotowywanym przez młodzież wraz z pedagogiem;
coroczną organizację konkursu na najlepszy projekt grafiki na koszulce wpisujący się w temat przewodni projektu w danym roku;
coroczną organizacja gali podsumowującej projekt.
Innowacyjność przedsięwzięcia polega na zaangażowaniu młodzieży do tworzenia autorskich projektów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, którymi młodzi ludzie lubią się posługiwać, i jednoczesnym przekazaniu im treści istotnych z punktu widzenia szeroko pojętej profilaktyki. Drugą istotną kwestią jest pokazanie młodym, że ukierunkowując prawidłowo swoje zainteresowania można nie tylko służyć pożytecznemu społecznie celowi, ale też wiele osiągnąć w interesującej dla nich dziedzinie (tworzenie form filmowych, grafika komputerowa). Oprócz wartościowych nagród rzeczowych, formą nagrody dla zwycięzców jest prezentacja nagrodzonych materiałów filmowych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage oraz wydanie profesjonalnego kalendarza ściennego z dwunastoma najlepszymi projektami graficznymi.

 

Założeniem organizatorów jest też z wykorzystanie nagrodzonych prac jako narzędzia edukacyjnego (film z konspektem lekcji) oraz nośnika przekazu ideowego, z którym utożsamia się młodzież (T-shirty, edycja kalendarza z wyróżnionymi pracami).

 

Finansowany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego program został objęty patronatem marszałka Piotra Całbeckiego oraz wojewody i wojewódzkiego kuratora oświaty, komendanta głównego policji, a także Polskiego Stowarzyszenia Montażystów i Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

 

Wszystkie informacje na stronie programu www.sztukawyboru.pl

 

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ