Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień oraz HIV / AIDS
ZNAJDŹ NA STRONIE
Brak galerii
Ogólnopolska kampania edukacyjna pod hasłem "Powstrzymaj pijanego kierowcę"
Redakcja: Karolina Liegman-Boniecka
Dodany: 29.04.2014, wyświetleń: 1776
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika
www.powstrzymaj.pl
ZAŁĄCZNIKI:

Jak pokazują badania na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35% Polaków jest świadkami prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

 

Zazwyczaj obserwacja dotyczy „dalszych znajomych" (93%) oraz przyjaciół (80%), a także członków rodziny (blisko połowa). Polacy rzadko podejmują interwencje wobec pijanych za kierownicą. Tłumaczą to obawą przed oskarżeniem o donosicielstwo, niechęcią do wtrącania się w „nie swoje sprawy" czy lękiem przed próbą zemsty.

 

Celem kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę" jest podniesienie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat wpływu alkoholu na organizm kierowcy oraz możliwych skutków jazdy po pijanemu. Upowszechnienie informacji na temat możliwych form interwencji wobec pijanych kierowców.

 

Zadaniem kampanii jest zmiana niekorzystnych postaw wobec problemu nietrzeźwości na drogach. Służą temu m.in. filmy edukacyjne obrazujące prawidłowe formy interwencji oraz spot promocyjny. Filmy można obejrzeć na stronie internetowej www.powstrzymaj.pl lub pobrać je w wysokiej lub niskiej rozdzielczości.

Na stronie znajdują się także m.in. rady dla świadków jazdy pod wpływem alkoholu. Ich autorami są przedstawiciele Policji, eksperci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, psychologowie transportu oraz specjaliści z zakresu uzależnień i profilaktyki zachowań ryzykownych.

 

Jeśli do nietrzeźwego nie docierają żadne argumenty, należy uniemożliwić mu jazdę, np. zabrać kluczyki. Policja zachęca, by nie wahać się i zawiadamiać o każdym podejrzanym zachowaniu kierowcy. Najprostszą formą reakcji jest telefon pod numer alarmowy 112.

 

 

Żródło: www.powstrzymaj.pl 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ