Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień oraz HIV / AIDS
ZNAJDŹ NA STRONIE
Brak galerii
Portal - Psychotesty
Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne
Dodany: 22.06.2010, wyświetleń: 2047
PDF
DRUKUJ
grafika
krz.pl

TEST - Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne


Test Audit
- (Alcohol Use Disorder Identification Test
- Test Rozpoznawania Problemów Alkoholowych)

Picie alkoholu może wywierać wpływ na różne obszary ludzkiego zdrowia i funkcjonowania społecznego. Nie trzeba być osobą uzależnioną aby cierpieć na dolegliwości mające swoje źródło w piciu alkoholu. Zanim rozwinie się u kogoś uzależnienie, mogą pojawiać się mniej nasilone, ale jednak poważne problemy, takie, jak picie ryzykowne lub picie szkodliwe. W przypadku tych zjawisk nie następuje nieodwracalna utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu, pojawia się jednak ryzyko poważnych szkód: zdrowotnych czy społecznych. Ktoś, kto pije ryzykownie lub szkodliwie może jednak na tyle ograniczyć swoje picie, aby radykalnie zmniejszyć wynikające z niego szkody.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy Twoje picie jest bezpieczne zapraszamy, wypełnij poniższy test!
Jeśli niepokoi Cię picie Twoich bliskich zachęć ich do wypełnienia tego testu!

Test AUDIT jest testem przesiewowym, nie diagnostycznym, co oznacza, że podwyższone wyniki nie są równoznaczne z diagnozą określonego typu problemów alkoholowych, jednak wskazują na wyraźne prawdopodobieństwo występowania tych problemów. Po uzyskaniu podwyższonych wyników w teście AUDIT należy koniecznie odwiedzić specjalistę po to, aby dowiedzieć się, jak dalej postępować.

Zanim przystąpisz do wypełniania tego testu powinieneś opanować umiejętność przeliczania wypitego alkoholu na wystandaryzowane jednostki nazywane porcjami standardowymi. Pojęcie porcji standardowej opracowano z uwagi na konieczność porównywania ze sobą różnych rodzajów napojów alkoholowych, które zawierają różne stężenia alkoholu etylowego. Napoje alkoholowe są różne, ale substancja chemicznie w nich zawarta jest taka sama w wódce, koniaku, likierze, winie, szampanie, piwie, a także innych napojach alkoholowych.

Jedna porcja standardowa (10 g czystego alkoholu) zawarta jest w około:

 

250 ml piwa o mocy 5%
100 ml wina o mocy 12%
30 ml wódki o mocy 40%

Teraz jesteś już gotowy/a do wypełniania testu


Wypełniaj test uważnie, przeczytaj wszystkie pytania. Zastanów się nad odpowiedzią. Przelicz ilość wszystkich wypijanych przez siebie rodzajów alkoholu (piwa, wina, wódki) na porcje standardowe wg podanego powyżej schematu. Zanotuj liczbę punktów w okienku po prawej stronie. Bądź uczciwy, tylko wtedy wypełnianie testu ma sens. Następnie zsumuj liczbę punktów i zapoznaj się z interpretacją wyników.

 

Test tutaj

 

Źródło: http://www.wyhamujwpore.pl/Survey

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ