Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień oraz HIV / AIDS
Portal - Kampanie społeczne
Wróć bez HIV
Dodany: 22.06.2010, wyświetleń: 2456
PDF
DRUKUJ

 "Wróć bez HIV"

 

Krajowe Centrum ds. AIDS po raz kolejny zorganizoało multimedialną, ogólnopolską kampanię społeczną mającą na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS.
Kampania jest kluczowym elementem działań profilaktycznych w Polsce i ma na celu ograniczenie zasięgu epidemii HIV/AIDS.

 

Kampania jest skierowana do osób podróżujących w kraju i za granicę - zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Pragniemy, by główne hasło kampanii - „Wróć bez HIV" - przekonało jej odbiorców, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego. Tak jak każdy gdzieś kiedyś podróżował lub zamierza podróżować. Jesteśmy przekonani, że kampania skłoni do refleksji i zachęci do podejmowania bezpieczniejszych zachowań, a także do poznania swojego statusu serologicznego poprzez zrobienie testu w kierunku HIV.

 

W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią obecnie ryzykowne zachowania seksualne. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupach wiekowych od 18 do 29 lat oraz od 29 do 39 lat. Dlatego też kampania jest skierowana przede wszystkim do osób młodych i aktywnych seksualnie - żyjących w związkach formalnych, nieformalnych i nieposiadających stałego partnera.

 

Osoby młode są też najbardziej mobilne. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, najliczniejszą grupę osób wyjeżdżających z Polski na co najmniej 2 miesiące stanowią osoby między 18 a 35 rokiem życia, stanu wolnego, mające co najmniej średnie wykształcenie i wyjeżdżające zarówno w celach zarobkowych (ponad 80%), jak i turystycznych. Grupę tę charakteryzuje duża aktywność seksualna i gotowość do poszukiwania lub zmiany partnera seksualnego. Często wyjazd oznacza rozłąkę ze stałym partnerem. Przekazy kampanii są skierowane także do osób przemieszczających się na terenie kraju.

 

Polacy mają wiedzę na temat „HIV/AIDS", nie stosują jej jednak w życiu codziennym. Brakuje im wyobraźni do zrozumienia konsekwencji ryzykownych zachowań. Nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie.


Co chcemy powiedzieć poprzez kampanię „Wróć bez HIV"?


• Nieważne kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania - HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie.
• Zawsze i wszędzie unikaj ryzykownych zachowań.
• HIV i AIDS nie zna granic.
• Seks, tak jak podróż, to wspaniałe przeżycie, może dawać dużo satysfakcji i szczęścia, jeśli zadbamy o swoje bezpieczeństwo.
• Wykorzystuj wiedzę o HIV w praktyce. Negocjuj techniki bezpieczniejszego seksu, używaj prezerwatywy. Nie bój się rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera, choćby przypadkowego.
• Zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny.

Elementy kampanii:

Podobnie jak w poprzednich latach, kampania ma charakter multimedialny. Wykorzystana jest reklama radiowa, prasowa, internetowa oraz billboardy, plakaty, ulotki, kalendarze, pakiety edukacyjne z wklejonymi prezerwatywami i szereg innych materiałów promocyjnych.

W ramach kampanii powstały na razie trzy kreacje - jedna z myślą o osobach podróżujących w celach turystycznych, druga dla osób wyjeżdżających do pracy, trzecia dla klientów osób sprzedających usługi seksualne.

Na wszystkich materiałach widnieje proste, uniwersalne logo - walizka.
Nieważne gdzie ktoś jedzie i w jakim celu. Każdemu mówimy „Wróć bez HIV":

 

Całodobowy telefon zaufania AIDS: 022 692 82 26
Poradnia internetowa: www.aids.gov.pl

 

Więcej informacji na temat kampanii na stronie internetowej: http://www.aids.gov.pl/kampanie/2009/kampania.html

 

Źródło: http://www.aids.gov.pl/kampanie/2009/kampania.html

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ